Prenájom živých vianočných stromčekov v Bratislave

...s dovozom a odvozom a, ak si želáte, aj s ozdobením :)
0948 162 857
prenájom živých vianočných stromčekov
 • Aj Vám je ľúto vianočných stromčekov, ktoré rástli dlhé roky, zbytočne ich zotnú kvôli pár týždňom a po Vianociach končia ako odpad pri kontajneroch?
  rezany stromcek
 • Chceli by ste najkrajšie sviatky roka stráviť ekologicky pri živom vianočnom stromčeku a chcete, aby stromček mohol ďalej žiť a rásť aj po Vianociach?
 • Máte už dosť všadeprítomných plastov a umelých materiálov, umelý stromček Vám príde „bez duše“, neekologický, nevonia alebo Vám prekáža, že je neprirodzene dokonalých tvarov?
 • Chceli by ste živý rastúci stromček, avšak po Vianociach ho nemáte kde aklimatizovať a kam zasadiť, resp. nemáte podmienky na celoročné uskladnenie a starostlivosť oň?
 • Alebo jednoducho nemáte čas, chuť či silu fyzicky zháňať, vyberať, prevážať, nosiť stromček?

Preto je tu zivy.sk!

Vianočné stromčeky sú tradičnou a neodmysliteľnou súčasťou Vianoc, sú základnou vianočnou dekoráciou už tradične takmer v každej domácnosti. Výberu stromčeka, jeho umiestneniu do domácnosti a ozdobovaniu venujeme každý rok pomerne veľa času a nemálo pozornosti.

Kým sme tu neboli my:
Kým v Bratislave nevznikla požičovňa skutočne živých stromčekov, existovali len tieto možnosti:

1. Kúpiť si umelý stromček
Výhody: pravidelný tvar a vydrží roky
Nevýhody: je neekologický, vyrába sa z plastu, nevonia, treba ho uskladniť počas celého roka. Ideálne v pivnici či garáži, keď doslúži, končí na skládke, ako ekologická záťaž (nedá sa recyklovať)
2. Kúpiť si každý rok rezaný stromček
Výhody: vonia, relatívne ľahko sa prenáša, kompostovateľný
Nevýhody: zdravé ihličnaté stromy vo veľkých množstvách zbytočne uhynú, ihličie im opadáva už počas Vianoc, zákazník ho musí ísť vybrať, kúpiť, previezť, osadiť do podstavy, po Vianociach odniesť ku kontajnerom. Stromčeky pri kontajneroch predstavujú objemný odpad, ktorý musí mesto odviezť.
3. stromček v kvetináči z obchodu (Hornbach a pod.)
Tieto stromčeky si mnohí ľudia kúpia v domnení, že stromček prežije aj po Vianociach a môžu ho zasadiť do záhrady. Takéto stromčeky však majú poškodené korene, nakoľko rástli v zemi a pred Vianocami ich vykopali a strčili do kvetináča. Reálne takýto stromček nemá šancu prežiť, kvôli poškodeniu koreňovej sústavy, možno len vydrží dlhšie ako rezaný.
Výhody: ako rezaný
Nevýhody: okrem uhynutého stromčeka zostane zákazníkovi smútok z uhynutia stromčeka. Ak ho stihol zasadiť do zeme, zbytočne sa narobil. Stromček a jeho korene totiž vyzerajú takto (prakticky je takýto strom taktiež mŕtvy):
stromcek z obchodu stromcek z obchodu stromcek z obchodu
zivy.sk - ekologická a pohodlná alternatíva.

Ekologické pestovanie a prenájom živých vianočných stromčekov v kvetináči

V čom spočíva zásadný rozdiel?
1. Naše stromčeky majú kompletnú koreňovú sústavu (nemajú poškodené korene)
Stromčeky pochádzajú od kvalitných a serióznych pestovateľov, ich koreňová sústava je celá, bez poškodení, nakoľko od semienka vyrastajú v kvetináči, ich korene sa prispôsobujú (ako u iných izbových či kvetináčových rastlín). Postupne, ako stromčeky rastú, presádzajú sa do väčších kvetináčov, až sa nakoniec zasadia do zeme.

Takto vyzerá koreň stromčekov na prenájom:
zivy stromcek na prenajom
Alebo sú to stromčeky, ktoré sú pestované u kvalitných pestovateľov na účely sadenia. Ich korene sú počas rastu pravidelne upravované tak, aby hlavný koreň zosilnel, potom sa opatrne vykopú sa dajú sa do balov, z rozložiteľnej tkaniny. Takto sa presadia do veľkých kvetináčov alebo sa zasadia priamo do zeme a rastú ďalej. Takto vyzerá koreňový bal:
stromcek na prenajom

2. Naše stromčeky sú dôkladne pripravované na prenájom
Ako to funguje?

Zákazník si jednoducho klikne na stránku www.zivy.sk, z ponuky si môže vybrať stromček, ktorý sa mu páči a ktorý nie je už rezervovaný. Pri každej fotografii je informácia o druhu stromčeka, veľkosti a cene za prenájom (cena sa ráta za jednu sezónu, nie za počet dní prenájmu). Pod týmito údajmi sa nachádza rezervačný formulár konkrétneho stromčeka. Vyplnením a odoslaním formulára si zákazník stromček jednoducho objedná a my sa už o všetko postaráme:

Dôkladná príprava - dostatočne dlhá aklimatizácia
K dohodnutému termínu stromček aklimatizujeme (pripravíme na teplotnú zmenu). Aklimatizácia musí prebiehať minimálne 1-2 týždne. Stromček musí byť v prechodnej teplote medzi vonkajším chladným prostredím a prostredím vo vykúrenej domácnosti. Spravidla musí byť pri aklimatizácii aspoň 13-15°C. Počas aklimatizácie ho treba pravidelne polievať, musí mať dostatok denného svetla, aby mohla prebiehať fotosyntéza.
Ozdobenie
Ku koncu roka a pred Vianocami je niekedy poriadny zhon a stres. Nie každý má rád ešte k tomu všetkému aj ozdobovať stromček. K našim doplnkovým službám patrí ozdobenie stromčeka ešte pred dovozom. Cena za ozdobenie je len 80 Eur a ozdoby požičiavame zdarma. Na čo kupovať ozdoby a celý rok ich skladovať, keď sa dajú každý rok požičať...Takto je možné mať každý rok iný štýl bez nutnosti kupovať stále nové ozdoby. ozdobeny stromcek na prenajom
Prevoz.
Podľa zvolených termínov v objednávkových formulároch sa každý deň vytvorí aklimatizačný a rozvozný plán. Kolegovia naložia stromčeky, ktoré majú ísť na prenájom v daný deň do dodávky, ktorá jazdí na ekologické CNG, a ktorá je temperovaná na potrebnú teplotu (13-15°C). Stromčeky prinesieme k zákazníkovi priamo až do bytu.
Stromčeky vážia spolu s kvetináčom od 20kg do 80 kg a merajú približne od 120 do 250 cm. Z toho dôvodu nie je možné stromčeky prevážať v bežnom aute. Dovozné v rámci Bratislavy vychádza len 10 Eur a odvoz stromčeka po prenájme je bezplatný.

dovoz stromceka na prenajom
Prenájom

Akonáhle je stromček aklimatizovaný, je potrebné zvoliť si miesto, kde bude stáť - buď v domácnosti alebo na balkóne. Stromček umiestnime priamo na miesto, kam si zákazník želá, avšak pre stromček rozhodne nie je vhodné miesto v blízkosti zdroja tepla (kozub či radiátor). Stromček by sa mohol poškodiť, vysušiť alebo úplne zničiť.

Počas celej doby prenájmu je nevyhnutné stromček pravidelne polievať dostatočným množstvom vody. Je to živá rastlina, ktorá potrebuje k svojmu prežitiu vodu. Menší stromček (120 cm - 150 cm) sa musí polievať dvakrát za týždeň cca. ½ L vody, väčší stromček (150 cm a viac) je potrebné polievať dvakrát za týždeň cca. 1L vody.

Vyzdvihnutie stromčekov po prenájme a opätovná aklimatizácia.
Po vianočnom prenájme prídeme stromček bezplatne vyzdvihnúť z domácnosti v dohodnutý termín a opäť ho musíme prispôsobiť na teplotnú zmenu (aklimatizovať). Tento krát však stromček pripravujeme na prechod z prostredia s vyššou teplotou do prostredia s nižšou teplotou. Ak stromček počas prenájmu vyhnal nové vetvičky, musí zostať v aklimatizačnej miestnosti až kým nepominú mrazy, teda až do neskorej jari. Mráz by nové vetvičky zničil.
Celoročná starostlivosť
Po aklimatizácii a po oteplení počasia aspoň na teploty nad nulou, sa môžu stromčeky uložiť do vonkajšieho prostredia - do areálu, kde sú po celý rok uskladnené. Niektoré sa sadia do zeme, sadenie je totiž vhodné najmä na jar alebo na jeseň. O uskladnené stromčeky sa treba pravidelne počas celého roka starať. Treba ich polievať, hnojiť a ošetrovať a taktiež je potrebné pravidelne kosiť trávu okolo nich.
areal stromcekov na prenajom areal stromcekov na prenajom
Čo sa deje so stromčekmi po prenájme?
Po aklimatizácii a pominutí mrazov, sa stromčeky uskladnia v areáli, kde sa celý rok o ne staráme – ošetrujeme, polievame, hnojíme, kosíme trávu okolo nich, aby mali zdravý a bezproblémový rast a aby sa mohli prenajať opäť o rok. Ak sú už príliš veľké, alebo ak stratili pravidelný tvar, sadíme ich. Niektoré stromčeky si nájomcovia odkupujú a sadia do svojich záhrad, alebo ich pestujú celoročne na balkónoch.


Pracujeme na získaní potrebných povolení od Lesov SR, BSK a ďalích inštitúcií, aby sa tieto zdravé a krásne stromy mohli sadiť aj do verejného priestoru, do parkov, do školských areálov, aby mohli obyvateľom spríjemňovať mestský priestor a svojou tôňou ochladzovať ovzdušie v lete.
Stromčeky druhu smrek obyčajný sa výborne hodia na obnovu lesov. Prenajímané stromčeky majú známy pôvod, sú zdravé bez škodcov a bez chorôb. Na výbere dodávateľov stromčekov si dávame obzvlášť záležať a kupujeme len kvalitné stromčeky u certifikovaných pestovateľov a predajcov.
Keďže nám na ekológii naozaj záleží,

Z každého prenájmu venujeme 1 Euro na podporu organizácie My sme les.Aké sú reakcie?
„Dobrý deň, zaujal ma požičaj vašich stromčekov- super nápad“
(Monika M.)

„dobry den, dnes som objavila vas prenajom vianocnych stromcekov a velmi ma potesil, je to skvely napad. Uz som parkrat experimentovala so stromcekmi v kochliku prave z hornbachu a kazdy v konecnom efekte zomrel, kvoli osekanym korenom…“
(Marika M.)

„Dobrý deň, objavila som Vašu službu a som nadšená. Presne niečo také hľadám už niekoľko rokov.“
(Anna S.)

„Dnes som sa dozvedela o Vasej sluzbe, je to uplne super :)... v kazdom pripade drzim palce, je to uplne super napad...“
(Veronika F.)

„vyborny napad !! fandim vam !! ... Este raz, vyborna myslienka, drzim palce.“
(Ján G.)

„Mne sa tento Vas napad nesmierne paci, a som Vas velky fanusik, dufam len, ze strom tie teplotne rozdiely exterier-interier-exterier prezije :) Ako toto mate vymyslene?“
(Maria R.)

„Dakujeem ste super. A necitala som si velmi koncept co potom s nimo dalej,ale zda sa mi to ako velmi dobry napad. Len vela ludi na FB to riesilo a nechala som sa uniest peknou myslienkou:)“
(Barbora T.)

„Dobry den prajem, tesim sa z Vasho projektu - velmi dobry napad!“
(Janka S.)

„Dakujem pekne. A este by som Vam rada vyjadrila moj obdiv za tento skvely napad. Len keby bolo tych stromcekov viac :-)“
(Eva F.)

„Chapem, ze toho mate teraz vela. Uspesny napad ste mali, aj prijemne sa s Vami komunikuje, velmi sa tesim.“
(Barbora A.)

„dobry den,velmi sa mi paci Vas napad...“
(Katarína M.)

„ďakujeme pekne za stromček, dobrý nápad“
(Lukáš P.)


Médiá:

https:/www.bratislavskenoviny.sk/zdravie-a-zivotny-styl/52187-dobry-napad-vedeli-ste-ze-v-bratislave-funguje-pozicovna-zivych-vianocnych-stromcekov

https://www.startitup.sk/kupovat-zivy-stromcek-je-prezitok-v-tychto-slovenskych-mestach-si-ho-mozes-jednoducho-prenajat/

https://www1.pluska.sk/regiony/bratislava/foto-zivy-stromcek-ekologicky-pozrite-aka-sluzba-prichadza

https://www.topbyvanie.sk/magazin/prenajom-vianocnych-stromcekov

https://www.interez.sk/prenajom-vianocnych-stromcekov-na-slovensku-len-v-troch-mestach-zaujem-je-obrovsky-moznosti-malo/

https://www.zaplotom.sk/o-pozicovni-vianocnych-stromcekov-darovani-idey-ci-eko-darceka/

https://noizz.aktuality.sk/news/ekologicky-vianocny-stromcek/wtd73gz?fbclid=IwAR0zkr2m3kaiJk_xnTpIrUOGdHfRVbDtc71SKTmxLYOKCe1cu3DwAAUF0Sc

https://www.zelenydennik.sk/editorial/item/728-umely-alebo-zivy-stromcek?fbclid=IwAR3pKnJp0R6NISUIsZlD5n_qG0wlOhPFnQ_dxpTF4W65rXL6egmxSarrduA

Správy RTVS
Markíza – Správy a Reflex
Joj – Správy

Rádio Slovensko
Rádio Regina
Rádio Slovakia International

Internetová TV
Appday.tv
Pre zaujímavosť:

Požičovne živých stromčekov existujú aj v ďalších mestách, napríklad v Košiciach, vo Viedni, či v Los Angeles...

www.szm.sk/kosicania-si-mozu-opat-prenajat-vianocny-stromcek

www.paderbaeumchen.de/unsere-produkte/green-tree-b%C3%A4ume-zum-mieten

www.livingchristmas.com

Rôzne druhy vianočných stromčekov:

 • Jedľa Nordmannova
 • Smrek Pichľavý Glauca
 • Smrek Pichľavý Hoopsi
 • Smrek Pichľavý Blue Seeding
 • Smrek Omorikový
 • Jedľa Abies Fraseri
 • Jedľa Kórejská Abies Koreana
Facebook